Jak kupić oryginał na internetowej aukcji?

utworzono: 15-11-2012

Która z nas nie marzy o posiadaniu klasycznej torebki Chanel, pary szpilek od Christiana Louboutina lub shopperze od Louis Vuittona... Lista tych zachcianek jest długa, co sezon można by do niej dodawać nowe modele butów, torebek czy ubrań. Niestety, większość z nas nie stać na zakup wymarzonego gadżetu z firmowego butiku. Na tym już polega luksus, że na takie markowe rarytasy stać jedynie wybranych. W sytuacji „muszę to mieć” wielu ludzi zwraca się ku rynkowi wtórnemu w poszukiwaniu specjalnych ofert na wymarzoną rzecz. Skarbnicą takich okazji jest oczywiście Internet, a w szczególności portale aukcyjne.
Przeszukując oferty mamy wielką nadzieję, że uda się kupić wymarzoną torebkę od jakiejś zamożnej fashionistki, której owy zakup najzwyklej w świecie się znudził, lub też, że upolujemy ją w jednym z internetowych outletów. Ilość ofert w Internecie jest jednak ogromna! Jak wśród nich znaleźć oryginalne perełki? Jak się nie dać zwieść oszustom lub ponieść emocjom i kupić coś kompletnie odbiegającego od wymarzonego oryginału?

Poniżej kilka porad dotyczących zakupów na internetowych aukcjach. Rzeczy, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę:

CENA, SZPRZEDAJĄCY, OPIS PRODUKTU
CENA

Ogromnym plusem Internetu jest to, że możemy wyszukać w nim prawie wszystko. Szukając okazji na wymarzoną rzecz znajdziemy w nim również informację, ile kosztuje oryginał. Większość luksusowych marek (za wyjątkiem Chanel) ma swoje własne sklepy internetowe, na których widnieją ceny oryginalnych produktów. Przykładowo, marki Christian Louboutin, Louis Vuitton, Moncler mają swoje własne sklepy. Niektóre marki, jak Chloe, podają listę autoryzowanych sklepów internetowych, gdzie można kupić ich produkty.
Znając oryginalną cenę produktu łatwiej będzie nam wywnioskować, czy sprzedawany na aukcji towar jest oryginalny. Bo jak bardzo taka cena może różnić się od tej początkowej? Czy gdybyśmy zakupili kurtkę za 4 tys. złotych, rzeczywiście chcielibyśmy sprzedać ją nową, z metkami, za 1000 czy nawet 300 zł?! 

Zawsze powinniśmy się zastanowić, za ile sami chcielibyśmy sprzedać daną rzecz, jeżeli zapłacilibyśmy za nią pełną kwotę. Nowa, nieużywana rzecz z metkami nie powinna być tańsza o więcej niż 30% oryginalnej ceny. Jeżeli jest używana, w zależności od stopnia zużycia ten procent może rosnąć.


SPRZEDAJĄCY

Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie osoby prywatnej, która sprzedaje swoje używane rzeczy. Nie ukrywamy jednak, że jeżeli chodzi o towary luksusowe, to w Polce jest to trudne. Jesteśmy wzrastającym rynkiem, nadal relatywnie biednym, obecnością luksusowych butików na naszym rynku możemy się pochwalić dopiero od kilku lat. W związku z tym, w Polsce nie ma jeszcze na tyle dużej grupy zamożnych fashionistów. Inaczej wygląda to np: w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek dóbr luksusowych istnieje od kilkudziesięciu lat. Na aukcjach brytyjskich można z łatwością upolować oryginalną torebkę Chanel czy Prada. Na jakie cechy sprzedającego zwrócić uwagę?
Jeżeli jest to osoba prywatna, należy popatrzeć jakie inne rzeczy sprzedaję lub sprzedawała. Jeżeli są to inne, używane rzeczy luksusowe, najlepiej w podobnym rozmiarze, możemy mieć nadzieje, że osoba ta rzeczywiście wyprzedaję rzeczy z własnej szafy. Do tego zdjęcia powinny być własne, nie typu packshot, ale robione „w domu”, zdjęcia tej autentycznej rzeczy.
Czego się wystrzegać? Jeżeli osoba lub sklep sprzedaję takie same rzeczy w szerokiej rozmiarówce lub gamie kolorów i do tego w niskich cenach, to powinno wzbudzić nasze podejrzenie. Pamiętajcie, że nawet stare kolekcje luksusowych ubrań są towarem bardzo pożądanym, o który walczą największe globalne sieci ze znanymi markami typu Tk Maxx czy yoox.com na czele. Nie jest więc bardzo prawdopodobne, że mała firma sprzedająca przez serwis aukcyjny dostała dostęp do dużej ilości luksusowego towaru w wielu rozmiarach.
OPIS PRODUKTU

Powinien być szczegółowy. Zdjęcia koniecznie „prawdziwe”. Wszelkie karty, torebki przeciwkurczowe, hologramy - są jak najbardziej wskazane, choć w dobie super-podrabiaczy, nawet one nie gwarantują oryginalności produktu. Jeżeli chodzi o torebki, to nigdy nie powinny mieć rączek czy pasków obleczonych przeźroczystą folią, niby zabezpieczającą przed zniszczeniem. W oryginalnych butikach nigdy ich tak nie sprzedają!


NA KONIEC

Są sprzedawcy, u których prawdopodobieństwo kupienia oryginalnej rzeczy jest nieco większe. W serwisie aukcyjnym Ebay swój sklep ma na przykład znana brytyjska fundacja British Heart Foundation.  Darczyńcy mogą przekazać jej swoje niechciane już, luksusowe rzeczy, które fundacja ta następnie może sprzedać, a zarobionymi pieniędzmi zasilić swoje konto. W takim przypadku łatwiej o oryginalność produktu, bo pieniądze z jego sprzedaży trafiają na szczytny cel, a nie do kieszeni oszusta. Niestety, nawet taki sprzedający nie daje nam żadnej gwarancji. Pewność możemy mieć jedynie kupując towar we flagowym lub autoryzowanym sklepie, ale o tym już następnym razem...

Komentarze
komentarzy: 1

  • Gość Witam, śledze aktualnie strony gdzie można kupic kurtki marki Moncler. Znalazłam dwie str www,kurtkazimowa.com, www monclerkurtkipolska.net, www kurtkizimowe-online.com.Czy to są wiarygoden strony?? jest ich sporo w sieci, ceny mają bardzo kuszące, ale to chyba za mało
    dodano: 23-12-2012
 


Weryfikacja obrazkowa