Imitacja czy Inspiracja?

utworzono: 07-09-2012

Imitacja czy Inspiracja? Kiedy produkt jednej firmy jest jedynie inspirowany produktem innej marki, a kiedy jest zwykłą kopią? W tej serii pictoriali chcemy zwrócić Waszą uwagę na tę, nieraz bardzo kłopotliwą kwestię. Chcemy zachęcić Was do dyskusji, gdzie jest granica miedzy inspiracją a kopiowaniem? Czy wystarczy zmiana koloru? Loga? Kształtu? Na razie ciekawi jesteśmy Waszych opinii. W listopadzie, w kluczowym tygodniu naszej akcji, przedstawimy Wam opinie prawne, które pomogą rozwiać Wasze wątpliwości. 

Chcieliśmy zaznaczyć, że nasza akcja nie ma na celu obrażania czy szykanowania poszczególnych marek, a jedynie rozpoczęcia merytorycznej dyskusji na temat poszanowania praw autorskich. 

Na pierwszy rzut - czółenka Prada vs. Venezia. Imitacja czy Inspiracja? 
 

Komentarze
komentarzy: 6

 • ktoodkogokopiuje;) To nie do końca tak z tymi podróbkami-imitacjami. Prawda jest taka że różne marki, nawet te z górnej półki, zamawiają często modele u jednego producenta-podwykonawcy. Jeśli producent jest nielojalny lub nie ma odpowiednich zapisów w umowie to sprzedaje wzór tym, którzy chcą go kupić. Czasem zmieni np. ilość paseczków na mankiecie i teoretycznie jest to już inny model. A na pierwszy rzut oka niemal identyczny. A różnica w cenie wynika tylko i wyłącznie z wartości brandu i portfela klienta docelowego.Niestety, ale w dobie globalizacji rzecz nie do uniknięcia. Co gorsza! Ostatnio obserwuje trend "odwrotny". Najpierw coś pojawia się w sieciówkach, po czym pomysł podchwytują rodzimi projektanci!
  dodano: 09-09-2012
 • jaga z fashion50plus Niestety, imitacja
  dodano: 07-09-2012
 • erill Ja mam z tym problem szczerze mówiąc. Bo kopia to dla mnie dokładne odzwierciedlenie oryginału z każdym detalem. Kopia to lustrzane odbicie jakby. Poza tym wydaje mi się, być może mylnie że firmy które decydują się na inspiracje fasonem potrafią balansować na granicy prawa na tyle by nie możmna ich było posądzić o kopie. Wiec mimo uderzającego podobieństwa wydaje mi się, że to inspiracja aniżeli kopia, podróbka.
  dodano: 07-09-2012
 • KrzysiekW Podła imitacja
  dodano: 07-09-2012
 • Goshka Oczywiście,że imitacja!
  dodano: 07-09-2012
 • Biskup Imitacja jak nic
  dodano: 07-09-2012
 


Weryfikacja obrazkowa